فروشگاه اینترنتی تخفیف بازان

جاذبه های دیدنی استان فارس

جاذبه های دیدنی استان فارس

5,0 rating based on 1,234 ratings
فارس

شهر شیراز از جمله شهرهایی است که علاوه بر مناطق زیبا و گردشگری و تاریخی ای که در داخل شیراز قرار دارد، در اطراف آن و در شهرستان های استان فارس نیز جاذبه های توریستی فراوانی قرار دارد که ما در این جا به تعدادی از آن ها می پردازیم و دانسته های خود را با شما به اشتراک میگذاریم و شما را برای رفتن و دیدن این بناها ترغیب می کنیم.

بهشت گمشده

در شمال غربی استان فارس، شهرستان مرودشت منطقه ای کوهستانی با پوشش جنگلی وجود دراد که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

این منطقه را بهشت گمشده یا تنگه بستانک می نامند. کسانی که از این منطقه دیدن کرده اند می دانند که واقعا قطعه ای از بهشت است. پوششی جنگلی با رودخانه ای در وسط آن که در قدیم سطح این آب بسیار بیشتر بوده و فضای زیادی را به خود اختصاص داده بود. اما رفته رفته به علت خشکسالی ها سطح این رودخانه نیز کمتر شده است. با این وجود هنوز هم یکی از زیباترین مناطق اطراف شیراز است و هر چهار فصل زیبایی خاص خود را دارد که البته در فصل زمستان با پوشش برف همراه هستیم و این منطقه سرد است. بهشت گمشده منطقه ای بسیار دل انگیز برای پیاده روی و کوهپیمایی سبک در فضایی آرام بخش با صدای آب و پرندگان است.

.

شهر باستانی استخر (تخت طاووس)

یکی از شهرهای قدیمی فارس شهر استخر است که در زمان هخامنشیان و ساسانیان ساخته شده است. این شهر در شمال کوه رحمت و نقش رستم واقع شده است. دره ای که به سمت مرودشت باز می شود شهر استخر قرار گرفته است و تا نزدیکی های تخت جمشید نیز گسترش یافته است.

شهر استخر طبق گفته تاریخ نویسان چهار دروازه داشته که یکی از دروازه ها امروزه بر سر دو راهی مرودشت ارسنجان قرار گرفته است. به گفته ی تاریخ نویسان این شهر محل اقامت گاه های شاهی هخامنشیان بوده است. استخر بهتر از پایتخت قدیمی توسط تپه‌های مجاور محافظت می‌شد و «جادهٔ زمستانی» فارس به اصفهان از مسیر استخر به پاسارگاد و آباده می‌گذشت.

شهر استخر ۵ قرن پیش از میلاد و ۱۰ قرن پس از آن قدمت دارد و شاهد تاجگذاری‌ها و جشن‌ها و شکوه بسیاری بوده و صدها هزار نفر ساکن داشته‌است و نخستین پایتخت حکومت ساسانیان بوده است. و تا پایان حکومت ساسانیان یکی از آباد ترین و با شکوه ترین شهرهای ایران بوده است ولی پس از آن رفته رفته ویرانه ای از آن بر جای ماند.

.

نقش رستم

در فاصله 3 کیلومتری تخت جمشید، بنای نقش رستم قرار دارد. این مجموعه شامل یک نقش ایلامی، ۴ مقبره از پادشاهان هخامنشی، مجموعه­ای سنگی به نام مکعب زرتشت، هشت نقش برجسته ساسانی، نقش تاجگذاری اردشیر اول، نقش بهرام و درباریان، نقش تاجگذاری مهر نرسی، نقش پیروزی شاپور و چند نقش جنگ­سواران، دوآتشدان سنگی و چند کتیبه است.

.

تخت جمشید

یکی از باشکوه ترین مکان های تاریخی ایران تخت جمشید است که وسعت آن حدود 125000 متر مربع می باشد. قدمت این بنا به زمان داریوش اول برمیگردد. توریست ها و گردشگران که به شیراز سفر می کنند محال است از این بنای زیبا دیدن نکنند و بروند.

ایم بنا به این دلیل باقی مانده است که برای سال ها در زیر خاک و شن مدفون شده بود که در سال 1930 بعد از حفاری شکوه دوباره ی آن نمایان شد.

نام اصلی شهر تخت جمشید شهر پارسه یا شهر پارس ها است و در منبع شناخته شده ی یونانی با نام پرسپولیس یاد شده است. تخت جمشید بعد از حمله ی اسکندر در سال 330 پس از میلاد نابود شد.

.

دشت ارژن

در حاشیه اصلی شیراز بوشهر دشت ارژن وجود دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست. این دشت در شش ماه دوم سال محل کوچ پرندگان مهاجر است و منظره ای بسیار دل انگیز را بر جای می گذارد. منطقه ای حفاظت شده با گونه های گیاهی و جانوری است. در قدیم شیر های ایرانی نیز در این منطقه می زیسته اند که متاسفانه این روزها جای خالی آنها و دیگر حیوانات حس می شود.

دشت ارژن تنها 60 کیلومتر تا شیراز فاصله دارند و به تمامی شیرازی های عزیز دیدن این منطقه را پیشنهاد می کنم. مخصوصا در فصل بهار که این دشت پر می شود از گل های شقایق!

دشت ارژن یک آبشار بسیار زیبا نیز دارد که در فصل های سرد سال به شکل یخ زده درآمده و زیبایی آنجا را دوچندان می کند.

در مسیر آبشار به چشمه های پرآب زیادی برخورد می کنید. پس از گذر از همه ی این ها و دیدن و لذت بردن می توانید از بازار های سنتی کازرون سوغاتی و خوراکی های محلی خود را نیز بخرید.

.

از دیگر دیدنی های اطراف شهر شیراز می توان به روستای قلات -که محبوب تمام شیراز نشینان است-، تنگ تیزاب، آبشار مارگون، تنگ دم اسب، دریاچه مهارلو و دریاچه هفت برم اشاره کرد که دیدن آنها در روزهای تعطیل یک روز دل انگیز را برای شما به ارمغان می آورد.

تخفیف بازان وب‌سایت
تخفیف بازان به عنوان یکی از قدیمی ترین سایتهای فروش آنلاین خدمات و کالا در زمینه تخفیف است که از مهمترین برنامه های این مجموعه، ارائه آسان، مطمئن و با کمترین هزینه برای کلیه خدمات حوزه تبلیغات، از جمله فروش آنلاین خدمات و کالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.