فروشگاه اینترنتی تخفیف بازان

گهواره دید

گهواره دید

5,0 rating based on 1,234 ratings
گهواره دید

گهواره دید از سری اماکن تاریخی و دیدنی شیراز است که کمتر کسی از وجود آن خبر دارد.

این بنا در بالای کوه چهل مقام در قله ی کوه شرقی دروازه قرآن شیراز قرار دارد. نام های دیگر این بنای تاریخی گنبد عضد (گنبد زید) یا گهواره دیو می باشد.نکته مورد توجه این مکان به این است که با اینکه اسم آن گهواره می باشد ولی محلی برای نگهبانی و کشیک شبانه در دوران دیلمیان بوده است که نگهبانان با وسایلی از جمله دود، شیپور، بوق، آینه و روشن کردن آتش برای خبر رسانی های مهم و اطلاع به برج های نگهبانی دیگر یا بقیه استفاده می شده است.

گهواره دید در بالای کوه چهل مقام واقع شده است.

منظره ای که از بالا و از داخل گنبد به آن نگاه میکنید بسیار دیدنی است. و می توانید تمام شهر شیراز را مشاهده کنید. در اطراف این گنبد درختکاری شده و مکان بسیار زیبایی برای کوه نوردی و گردش می باشد. برای رفتن و رسیدن به این مکان باید پلکان سیمانی پارک کوهپایه را بپیمایید.

منظره ی دیدنی شیراز از داخل گهواره دید

گهواره دید چهار طاقی است با گنبد مخروطی شکل بر بالای آن که از جنس سنگ و ساروج می باشد و قدمت تاریخی دارد. ارتفاع گنبد سه و نیم متر است.

این بنا از جنس سنگ و ساروج می باشد.

گهواره دید در سال 1352 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تخفیف بازان وب‌سایت
تخفیف بازان به عنوان یکی از قدیمی ترین سایتهای فروش آنلاین خدمات و کالا در زمینه تخفیف است که از مهمترین برنامه های این مجموعه، ارائه آسان، مطمئن و با کمترین هزینه برای کلیه خدمات حوزه تبلیغات، از جمله فروش آنلاین خدمات و کالا می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.